مراسم روز ملی دریای خزر 24 مرداد در بابلسر برگزار می گردد

همزمان با سالروز انعقاد کنوانسیون منطقه ای حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر، آیین گرامیداشت روز دریای خزر روز پنج شنبه 24 مرداد در بابلسر برگزار خواهد شد.

مراسم روز ملی دریای خزر 24 مرداد در بابلسر برگزار می گردد

به گزارش مهر، احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان با اشاره به نامگذاری 21 مرداد به عنوان روز دریای خزر گفت: محور اصلی این گردهمایی روز ملی دریای خزر موضوعات مرتبط با پسماند است.

وی اضافه نمود: توجه ویژه مجلس شورای اسلامی و دولت در مورد تصویب لایحه مدیریت پسماند در استان های ساحلی به ویژه شمال کشور می تواند گام موثری در این زمینه باشد.

لاهیجان زاده گفت: پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون تهران در پنجمین جلسه کشورهای متعاهد کنوانسیون در اردیبهشت 1393 در ترکمنستان به تصویب هر 5 کشور رسید.

این پروتکل در هیئت دولت به تصویب رسیده و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که در حال حاضر در حال آنالیز است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده ششمین نشست اعضای متعاهد کنوانسیون تهران در آبان امسال در شهر باکو جمهوری آذربایجان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: از اقدامات مهمی که انتظار می رود در این اجلاس به نتیجه برسد تصمیم گیری در مورد ساختار سازمانی دبیرخانه برای انتقال آن به منطقه تصویب پروتکل پایش ارزیابی و تبادل اطلاعات و برنامه ریزی به منظور اجرای سایر پروتکل های الحاقی به کنوانسیون خواهد بود.

کشورهای حاشیه دریای خزر آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان برای حفاظت از محیط زیست این دریا در سال 1382 (2003) کنوانسیون منطقه حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به کنوانسیون تهران را امضا کردند. این کنوانسیون با همکاری و حمایت برنامه محیط زیست ملل متحد شکل گرفت.

این کنوانسیون منطقه ای تنها معاهده زیست محیطی مورد توافق پنج کشور حاشیه دریای خزر و تنها بستر همکاری برای حفاظت و نجات اکوسیستم منحصر به فرد دریای خزر است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

همزمان با لازم الاجرا شدن کنوانسیون تهران در تاریخ 21 مرداد 1385 این روز به عنوان روز دریای خزر نامیده شد و به همین مناسبت هر ساله مراسم بزرگداشت این روز با هدف تحت مدیریت افکار عمومی و آشنا کردن جوامع محلی حاشیه این دریافت با اهداف کنوانسیون تهران در کشورهای عضو این کمیسیون برگزار می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مراسم روز ملی دریای خزر 24 مرداد در بابلسر برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم روز ملی دریای خزر 24 مرداد در بابلسر برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید