بهترین روش های جذب ویتامین خورشید

یکی از چالش های جذب ویتامین D چگونگی مواجهه ایمن با نور خورشید است، چرا که روش جذب این ویتامین می تواند آثار زیان باری در پی داشته باشد.

بهترین روش های جذب ویتامین خورشید

به گزارش خبرنگار ، ویتامین D به عنوان ویتامین خورشید معرفی می گردد چرا که پوست در مواجهه با اشعه آفتاب از کلسترول موجود در بدن ویتامین D می سازد، در واقع اشعه فرا بنفش خورشید به کلسترول موجود در سلول های پوستی می تابد و انرژی لازم برای سنتز ویتامین D را فراهم می نماید.

این ویتامین نقش بسیاری در بدن ایفا می نماید و برای سلامتی لازم است. به عنوان مثال برای جذب کلسیم و فسفر که 2 ماده معدنی مهم برای حفظ و تقویت استخوان هاست کاربرد دارد؛ به عبارت دیگر سطح پایین ویتامین D عواقبی از جمله افسردگی، ضعف عضلانی، سرطان، پوکی استخوان و مرگ را به دنبال دارد و این درحالی است که بعضی از غذا ها مقدار قابل ملاحظه ای ویتامین D دارند که از جمله آنها می توان به روغن ماهی، زرده تخم مرغ و ساردین اشاره نمود.

اگرشخصی نتواند به اندازه کافی از نور آفتاب بهره بگیرد می تواند با استفاده از مکمل های غذایی همچون مصرف 3 بار در روز روغن کبد ماهی، مقدار لازم ویتامین D روزانه را دریافت کند.

برای جذب طبیعی ویتامین D نکته مهم نفوذ اشعه فرابنفش خورشید از پنجره به داخل است و این درحالی است که بسیاری از مردم با وجودی که در کنار پنجره رو به آفتاب کار می نمایند، اما از کمبود ویتامین D رنج می برند.

بهترین زمان جذب ویتامین D

میان روز به ویژه در روز های تابستانی بهترین زمان برای جذب اشعه خورشید است، هنگام ظهر خورشید در گرم ترین حالت خود قرار می گیرد و اشعه فرابنفش آن بسیار سوزاننده و حساس است، مطالعات بسیاری روی بدن نشان می دهد که هنگام ظهر بیشترین میزان ویتامین D در بدن ساخته می گردد، اما مدت زمان مواجهه با خورشید باید کاهش یابد، در مطالعه دیگری دانشمندان دریافتند 30 دقیقه مواجهه با خورشید در میانه روز در اسلو نروژ میزان احتیاج به ویتامین D روزانه را تامین می نماید و این درحالی است که مواجهه 13 دقیقه ای با نور خورشید در انگلستان 3 بار در هفته برای سلامتی مردم کافی است.

طبق تحقیقات اجرا شده دوز روزانه مورد احتیاج ویتامین D پانزده میلی گرم است و این میزان نه تنها در میانه روز بلکه در ساعت دیگری از شبانه روز هم می تواند در بدن ساخته گردد، اما میان روز بهترین زمان برای تامین این احتیاج بدن است علاوه بر آن مطالعه ای نشان داد که مواجهه با نور خورشید هنگام عصر خطرابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

تاثیر رنگ پوست بر فراوری ویتامین D

رنگ پوست از طریق رنگدانه های ملانین مشخص می گردد، افرادی که رنگ تیره تری دارند نسبت به سایر افراد تعداد رنگدانه های ملانین آن ها بیشتر و تیره تر است و این موضوع باعث می گردد تا پوست آن ها در مواجهه با اشعه اضافی آفتاب مقاومت داشته باشد و اشعه UV خورشید که باعث سوختگی و سرطان پوست می گردد، دفع می گردد.

وجود رنگدانه های ملانین بیشتر در افراد با پوست تیره موجب می گردد تا آن ها برای تامین ویتامین D مدت زمان بیشتری را در مواجهه با نور خورشید قرار بگیرند و طبق برآورد ها این افراد به حدود 30 دقیقه تا 3 ساعت زمان برای تامین ویتامین D در بدن احتیاج دارند که در مقایسه با افراد با پوست روشن مدت زمان بسیار زیادی است و یکی از معضلات تامین ویتامین D به شمار می رود.

راه چاره هایی برای جذب ویتامین D برای ساکنان دور از خط استوا

مردمی که در نواحی دورتر از خط استوا زندگی می نمایند به میزان کمتری از ویتامین D بهره می گیرند، در این مناطق اشعه خورشید از طریق لایه اوزون جذب می گردد بنابراین مردم به مدت زمان بیشتری برای فراوری ویتامین D در بدن احتیاجمند هستند و این افراد در 6 ماهه دوم سال به میزان بسیار کمتری می توانند ویتامین D در بدن ذخیره نمایند به عنوان مثال افرادی که در آمریکا و کانادا زندگی می نمایند در ماه های نوامبر تا فوریه برای تامین ویتامین D در بدن دچار چالش هستند؛ همچنین ساکنان نروژ این مشکل را در ماه های اکتبر تا مارس دارند.

آیا استفاده از ضد آفتاب ها بر تامین ویتامین D موثر است؟

بعضی افراد برای جلوگیری از سوختگی و سرطان پوست از ضد آفتاب ها استفاده می نمایند؛ این ضد آفتاب ها حاوی مواد شیمیایی هستند که در انعکاس، جذب و پراکنده شدن اشعه خورشید اثرگذار است، با وجودی که اشعه فرابنفش (UVB) برای ساخت ویتامین D در بدن موثر است، اما ضد آفتاب ها از این فرایند جلوگیری می نمایند؛ در واقع بعضی مطالعات نشان می دهد که SPF30 یا کمتر برای فراوری ویتامین D در بدن تاثیر گذار هستند. اگر چه بعضی مطالعات بر این باور هستند که استفاده از ضد آفتاب ها تاثیر بسیار جزئی بر سطح جذب ویتامین D دارند.

خطرات برخورد اشعه شدید خورشید به بدن

با وجودی که اشعه خورشید برای فراوری ویتامین D بسیار موثر است، اما می تواند خطراتی هم در پی داشته باشد از جمله این خطرات می توان به آفتاب سوختگی، آسیب به چشم ها، پیری پوست، سرطان، تغییر در رنگ پوست و گرما زدگی اشاره نمود که با توجه به این عوارض توصیه می گردد تا بعد از 10 تا 30 دقیقه که بدون هرگونه محافظی در برابر نور خورشید قرار گرفتید از ضد آفتاب ها بهره ببرید؛ تا از عواقب خطرناک اشعه خورشید در امان باشید، متخصصان پیشنهاد می نمایند هر 2 تا 3 ساعت یک بار از ضد آفتاب ها برای محافظت در برابر نور خورشید استفاده گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بهترین روش های جذب ویتامین خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش های جذب ویتامین خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید