بزرگترین تالاب شهری ایران کجاست؟

بزرگترین تالاب شهری کشورمان در شهر رشت قرار گرفته است.

بزرگترین تالاب شهری ایران کجاست؟

به گزارش خبرنگار ، به طور حتم همه شما با نام و شکل عینک آشنا هستید؛ البته ممکن است به دلایل مختلف از آن استفاده هم نموده باشید. البته ما نمی خواهیم در این گزارش به توصیف عینک بپردازیم و کوشش می کنیم که یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری شهر رشت را به شما معرفی کنیم. البته امیدواریم که این معرفی برخلاف نظر بعضی از دوستداران میراث طبیعی و گردشگری موجب افزایش و تسریع تخریب سرمایه های زیبای کشورمان نشود و این امر فقط با همکاری شما و رعایت ضوابط مرتبط با بازدید از جاذبه های گردشگری کشور ممکن است. از این مطلب که بگذریم بهتر است به اصل مطلب بپردازیم و آن چیزی به جز تالاب عینک نیست. تالاب عینک یکی از جاذبه های طبیعی شهر رشت به حساب می آید که عکس هوایی اش شبیه عینک است.

شایان ذکر است؛ تالاب عینک، بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان است. این تالاب زیبا به رغم جذابیتی که دارد، به دلایلی، چون رشد مخرب گونه غیر بومی سنبل آبی و انقراض گونه نیلوفر آبی وضعیت نامناسبی دارد. از دلایل دیگر وضعیت نامناسب تالاب عینک می توان به ساخت و ساز غیرمجاز در حریم قانونی دولت و حاشیه این تالاب طبیعی، مرگ و میر گسترده ماهیان به دلیل انفجار جمعیتی سرخس آزولا در پهنهٔ تالاب، ورود مسقیم فاضلاب و پساب های صنعتی و شهری به تالاب، کاهش شدید پرندگان مهاجری، چون پلیکان خاکستری، باکلان کوچک، اگرت کوچک، باکلان بزرگ، حواصیل شب، چرخ ریسک سرآبی و اردک سرحنایی و قرار نگرفتن در کنوانسیون رامسر اشاره نمود البته کوشش های زیادی برای پیوستن این تالاب به کنوانسیون رامسر شده است.

کنواسیون رامسر، کنوانسیون مربوط به تالاب های مهم بین المللی، به ویژه تالاب های زیستگاه پرندگان آبزی است. امروزه 169 کشور دنیا عضو این پیمان هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بزرگترین تالاب شهری ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین تالاب شهری ایران کجاست؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید