امنیت اقیانوس ها تنها با یاری قدرت های منطقه ای تامین خواهد شد

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: قدرت های دریایی منطقه ای به سرعت در حال ظهور هستند و این امر بیانگر تغییر در نظام بین المللی دریاهاست.

امنیت اقیانوس ها تنها با یاری قدرت های منطقه ای تامین خواهد شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، آئین اختتامیه اجلاس هفتادمین سال تاسیس نیروی دریایی چین در شهر بندری چینگدائو با سخنرانی امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش برگزار گردید.

امیر دریادار خانزادی بعنوان سخنران ویژه اختتامیه سمپوزیوم هفتادمین سال از تشکیل نیروی دریایی چین با تاکید بر این موضوع که بسیاری از کشورهای بهره مند از دریا بر این باورند که دریا فرصتی مغتنم برای توسعه و حفظ منافع ملی است گفت: مزایای دریا برای یک کشور و ملت قابل توجه و دارای ابعاد استراتژیک بوده و حضور در دریا با استفاده از تمدن دریایی گامی ارزشمند برای ایجاد ارتباط با امکانات وسیع دریایی است.

امیر دریادار خانزادی در ادامه اضافه نمود: ما بر این باوریم هیچ نیروی دریایی به تنهایی قادر به پایدار نگه داشتن امنیت دریا که امری چند بعدی و پیچیده است نبوده و برای دستیابی به امنیت در سطوح دنیای، منطقه ای و حتی در سطوح ملی احتیاج به اقدامات مشترک جامعه دنیای دریایی هستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش کشورهای دریایی و سازمان ملل متحد را در امر حفظ منابع و منافع دریایی بسیار حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: درک صحیح از سلسله مراتب منافع بین المللی دریا ضمن در نظر دریافت منافع شرکای منطقه ای دریایی و بین المللی و همچنین احترام متقابل به منافع منطقه ای و دنیای و تشریک مساعی به منظور پایه گذاری امنیت منطقه ای و بین المللی مورد نظر از اقدامات مطلوب برای دستیابی به این اهداف است.

دریادار حسین خانزادی با اشاره به اینکه نیروهای دریایی در نقاط مختلف دنیا از جمله اقیانوس آرام غربی، و شمال اقیانوس هند در حال گسترش هستند، یادآور شد: قدرت های دریایی منطقه ای به سرعت در حال ظهور هستند و این امر بیانگر تغییر در نظام بین المللی دریاهاست.

فرمانده نیروی دریایی ارتش حضور متعهدانه در دریا، آگاهی از شرایط دریایی، تبادل اطلاعات، همکاری و تشریک مساعی دریایی منطقه ای و دنیای نیروهای دریایی، اجرایی کردن ترتیبات امنیتی مطلوب منطقه ای و متعهد بودن به نظم مطلوب در دریا را از عناصر کلیدی برای ایجاد نظم دنیای هماهنگ در اقیانوس ها و دستیابی به منافع رایج خواند و یادآور شد: محیط دریایی ما به سرعت در ابعاد مختلف در حال تغییر است و همکاری بیشتر و بیشتر نیروهای دریایی برای دستیابی به ترتیبات امنیتی جمعی مورد نظر لازم است.

دریادار خانزادی در سرانجام گفت: امنیت مناطق ژئوپلیتیکی اقیانوس ها تنها با یاری قدرت های دریایی منطقه ای به صورت جمعی و در تعامل با جامعه دنیای دریایی پایه گذاری و تامین خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "امنیت اقیانوس ها تنها با یاری قدرت های منطقه ای تامین خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امنیت اقیانوس ها تنها با یاری قدرت های منطقه ای تامین خواهد شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید