آشنایی با 10 هشدار مهم در هنگام وقوع سیل

ساده ترین و در عین حال مهم ترین اصولی را که برای حفاظت از جان پس از وقوع سیل باید انجام گردد، مرور کنیم.

آشنایی با 10 هشدار مهم در هنگام وقوع سیل
  • چطور در سیل زنده بمانیم؟

1- هنگام وقوع سیلاب رسانه های محلی نسبت به جاری شدن سیلاب هشدارهای لازم را ارائه می نمایند و به همین دلیل ضروری است که ساکنان این مناطق به جای توجه به شایعات، اخبار را از رسانه های رسمی دنبال نمایند.

2- مواد غذایی که با سیلاب در تماس بوده اند، قابلیت مصرف ندارند و باید آنها را دور ریخت، در غیر این صورت احتمال مسمومیت و عوارض آن برای مصرف نمایندگان وجود دارد. آلودگی آب نیز خطر جدی است و باید حتماً از منابع پاک نسبت به مصرف آن به ویژه آب آشامیدنی استفاده کرد.

3- افراد پیاده در زمان جاری شدن سیل و همچنین تا زمان تخلیه آب از معابر نباید از نقاطی که سطح آب در آن بالاتر از زانوست، عبور نمایند.

4- هنگام وقوع سیل، باید کلید برق، شیر اصلی آب و گاز را بست و وسایل برقی را از پریز بیرون کشید، چراکه آب رسانای قوی جریان برق است و احتمال برق گرفتگی در این شرایط بسیار بالاست.

5- اگر سیل در روستاها یا بستر رودها اتفاق افتاده باید توجه کرد که به هیچ عنوان نباید از پل های چوبی و حتی پل های باقدمت زیاد و نا ایمن عبور کرد. ضمن اینکه توصیه می گردد که تا جای ممکن از روی پل ها عبور نگردد.

6- افرادی بسیاری به دلیل حضور در خودروی شخصی و عدم خروج به موقع از آن هنگام سیل جان خود را از دست داده اند، بنابراین اگر خودرو، در آب هایی که سطح آنها بالا می آید، گیر نموده است، باید فوراً آن را رها نموده و به محل مرتفع رفت.

7- بعد از وقوع سیل باید از خطوط و دکل های برق فشار قوی دوری کرد.

8- باید از ساختمان هایی که اطرافش را آب احاطه نموده است، دور شد و به هیچ عنوان به آن نزدیک نشد، چرا که احتمال ریزش سقف و دیوارهای آن وجود دارد.

9- پس از وقوع سیل باید مراقب لوازم برقی بود و حتماً قبل از استفاده آن کنترل و خشک کرد، گاهی رطوبت احتمال برق گرفتگی را افزایش می دهد.

10- افرادی که مجبور به ترک منزل و اسکان اضطراری شده اند، حتماً از هدایت امدادگران برای انتخاب محل اسکان استفاده نمایند و توجه داشته باشند که به هیچ عنوان در مسیل و کنار رودها مستقر نشوند.

  • ایسنا
منبع: همشهری آنلاین

به "آشنایی با 10 هشدار مهم در هنگام وقوع سیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با 10 هشدار مهم در هنگام وقوع سیل"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید